Po letech příprav začala v polovině
dubna celková rekonstrukce Václavského náměstí. Tu provede firma Hochtief CZ,
která zajistí rekonstrukci spodní i horní části náměstí za necelých 327 milionů
korun. Spodní část, kde dojde mj. k novému vydláždění a osazení novým
mobiliářem, by měla být hotova příští rok. Celý projekt by pak měl být dokončen
do roku 2025.
„Václavské náměstí si zaslouží důstojné
postavení nejen v české historii, ale i v současnosti. A já doufám, že právě
zahájená rekonstrukce tomuto tak důležitému místu dodá podobu, která bude lákat
k procházkám a setkávání místních a oživí zdejší síť obchodů a služeb,“ prohlásil Petr
Hejma, starosta Prahy 1, který spolu s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem,
jeho náměstky Petrem Hlaváčkem a Adamem Scheinherrem a předsedou představenstva
společnosti Hochtief CZ Tomášem Korandou rekonstrukci slavnostně zahájil.
Ve spodní
části náměstí budou provedeny především úpravy, které směřují ke zvýšení
kvality prostředí pro obyvatele a návštěvníky. Nově budou vydlážděny povrchy
náměstí a osazen nový mobiliář, dále se plánuje vysazení dvouřadého stromořadí
po obou stranách náměstí, včetně zajištění mechanismů pro zavlažování stromů.
Vedle toho bude postaveno také několik technických prvků, které zajistí ochranu
stanic metra proti případnému zaplavení. Nejzásadnější změnou v horní
části náměstí bude vybudování nové tramvajové trati, která povede
v bočních částech náměstí. Jeho střed bude ponechán jako pěší zóna
s rozšířenými chodníky a vyčleněným pruhem pro cyklisty.
Velký
důraz byl kladen také na výběr nové zeleně. Stávající bude totiž nahrazena
novými alejemi líp malolistých. Smyslem změny je navázat na historickou
tradici, kdy právě lípy byly na Václavském náměstí už od konce 19. století.
Vizualizace nové podoby Václavského náměstí najdete na https://drive.google.com/…/1ZBrBUGWvE24bKFdCRYFmUWPnLu8D_abG








