V dolní části Václavského náměstí vyrostla v pátek 21. srpna hudební scéna, na které se během odpoledne vystřídala řada hudebníků, ale také zajímavých hostů. Městská část Praha 1 tam totiž podpořila akci spolku Publicum commodum s názvem „Aby sny nezešedly“, která připomněla 52. výročí okupace Československa vojsky tehdejšího Varšavského paktu na čele se Sovětským svazem.
V programu vystoupily například hudební formace jako J. J. Jazzmen, Charlie Slavík Revue feat. Steve Walsh, JP BLUES BAND Josefa Pavlíčka, Bechy & Fee, Jan Pech, AKTUAL a Pavel Sedláček & Cadillac.
„Je potřeba, abychom se scházeli na těchto akcích a pořád si opakovali, co se v roce 1968 stalo. Okupace takzvaných spřátelených vojsk, která začala v noci z 20. na 21. srpna 1968, nám v naší zemi způsobila škody na dlouhá léta – a na to nesmíme zapomínat. Zároveň bychom se měli radovat z toho, že si tyto události můžeme dnes svobodně připomenout, pobavit se hudbou a vzájemným setkáním. Velké poděkování tedy patří i organizátorům ze spolku Publicum commodum,“ uvedla místostarostka Prahy 1 Eva Špačková, která akci slavnostně zahájila.
Události ze srpna 1968, které vzaly tehdejšímu Československu svobodu na dalších dvacet jedna let, jsou v dnešní době – možná i vzhledem k současnému dění v Bělorusku – vnímány o to intenzivněji. To připomněla také místopředsedkyně spolku Publicum commodum a zastupitelka hlavního města Prahy Jaroslava Janderová: „Je velmi důležité vychovávat naše děti a vnoučata, aby se nezapomínalo, že na demokracii je třeba neustále pracovat.“










